Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń na przestrzeni lat w dziedzinie elektroniki oraz elektrotechniki są transformatory. Jako dwa podstawowe elementy konstrukcyjne ich budowy możemy wyróżnić tzw. zwojnicę, wykonaną z uzwojenia na bazie miedzi bądź aluminium oraz stalowy rdzeń, będący jednocześnie obwodem magnetycznym w konstrukcji. 

Jak działa transformator separacyjny?

transformatory separacyjneGłównym przeznaczeniem transformatorów jest przesył energii elektrycznej o różnych parametrach przy ujednoliceniu jej częstotliwości, co pomaga zniwelować skoki napięcia elektrycznego. Zastosowanie transformatorów w praktyce obejmuje wiele aspektów życia codziennego. Pełnią one istotną funkcję w pracy rozdzielni, sprzęganiu sieci wysokiego napięci czy generatorach prądu na potrzeby działania obiektów przemysłowych charakteryzujących się ponadprzeciętnym zapotrzebowaniem na zasoby energii elektrycznej. Specyficznym przykład mogą stanowić transformatory separacyjne, które są stosowane w systemach ochrony przeciwpożarowej. Tak jak każdy transformator posiadają w swojej budowie uzwojenie pierwotne i wtórne rozdzielone za pomocą separacji galwanicznej oraz rdzeń. Wyróżnia je nietypowa przekładnia, w której poziom napięcia wejściowego jest równy napięciu wyjściowemu. Transformator separacyjny, często określany jest też mianem transformatora bezpieczeństwa, popularnie nazywanego też “behapowcem” i należy do grupy urządzeń jednofazowych. Ich głównym zadaniem jest obniżanie poziomu napięcia do tzw.prądu bezpiecznego o napięciu równym 24V.

W zależności od naszego zapotrzebowania transformatory separacyjne możemy kupić na popularnych portalach internetowych w zależności od natężenia prądu w granicach od 100,00 do 700,00zł. Najczęściej transformatory separacyjne są stosowane w izolowaniu sieci IT oraz jako główny komponent zasilania sal operacyjnych czy oddziałów OIT. Separacja odbiornika od sieci ma za zadanie zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowania z poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej.

Close Menu