Obecnie kostka brukowa dostępna jest w wielu kolorach, kształtach a także wzorach. Jest to niezwykle popularny materiał służący do stworzenia ogrodowych nawierzchni. Jednak wybierając kostkę warto zwrócić uwagę również na jej parametry techniczne.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kostki?

kostka brukowa toruńWiele osób wybiera kostkę ze względu na ciekawy kolor, fajny wzór czy kształt. Kostkę można ułożyć także w wiele różnych i ciekawych wzorów przez co nasze podwórze nabiera charakteru a także przyciąga wzrok każdego, kto przechodzi obok. Jednak przy wyborze powinniśmy zwracać większą uwagę na to, jakie parametry ma kostka brukowa toruń, ponieważ musimy dobrać odpowiednią  jej grubość w zależności od tego jaką funkcję ma pełnić nawierzchnia.  Należy pamiętać również o tym, że podjazdy są poddawane innym obciążeniom niż ścieżki ogrodowe, dlatego nie poleca się kupowania tej samej kostki do różnych zastosowań. Ogromne znaczenia ma tutaj grubość kostki brukowej, ponieważ im grubsza tym większe obciążenie jest w stanie wytrzymać. Zazwyczaj kostkę o grubości 4 cm wykorzystuje się do wyłożenia ścieżek ogrodowych, patio czy też tarasu, czyli miejsc, w których odbywa się ruch pieszy. W przypadku podjazdu kostka powinna mieć co najmniej 6 cm grubości a jeśli dana nawierzchnia będzie bardzo intensywnie eksploatowana to grubość powinna wynosić 8 cm. Jeśli odpowiednio dobierzemy grubość kostki do funkcji to dana nawierzchnia będzie trwała i wytrzymała.

Wybierając kostkę warto również zwrócić uwagę na to czy ich wygląd idzie w parze z jakością. Bardzo często powinna być ona potwierdzona certyfikatami co oznacza, że została ona wyprodukowana zgodnie z określonymi normami. Renomowani producenci poddają swoje produkty różnym testom, sprawdzając w ten sposób czy spełniają one parametry techniczne.

Close Menu