Szybki rozładunek i przenoszenie ciężkich ładunków w obrębie hali magazynowej lub produkcyjnej to obecnie wymogi sprawnego działania przedsiębiorstw. Od tego zależy wydajność pracy, a co za tym idzie obniżenie kosztów produkcji. Urządzeniami, które biorą na siebie zadania rozładunku i transportu bardzo ciężkich elementów są suwnice.

Zadania i budowa suwnic

solidne suwnice jednodźwigaroweKonstrukcja nośna suwnic w hali montowana jest na elementach konstrukcyjnych budynku lub jeżeli nie jest to możliwe tory jezdne opierają się na autonomicznym szkielecie stalowym. Najczęściej w halach stosuje się uniwersalne solidne suwnice jednodźwigarowe o dużej rozpiętości i optymalnym udźwigu sięgającym kilkunastu ton. Suwnice pozwalają precyzyjnie podnosić i transportować ciężkie elementy do konkretnych miejsc. Każda suwnica jest projektowana i wykonywana dla konkretnego miejsca. Ma to na celu optymalizację funkcjonalności suwnicy. Suwnica jednodźwigarowa zawdzięcza swoją nazwę temu, że jest zbudowana z jednego mostu, po którym porusza się wózek z zawiesiem linowym lub łańcuchowym. Most (dźwigar) suwnicy występuje w konstrukcji walcowej lub skrzynkowej. Całość wykonana jest z najlepszych materiałów biorąc pod uwagę obciążenia jakim musi sprostać. Poszczególne elementy ruchome tj. most, wózek i ruch zawiesia mają autonomiczny napęd sterowany zdalnie za pomocą tzw. skrzynki lub sygnału radiowego. W przypadku zamontowania w jednej hali kilku suwnic na tym samym torowisku należy zamontować system antykolizyjny zapobiegający wzajemnemu najechaniu suwnic na siebie.

Producenci suwnic oferują urządzenia bardzo wysokiej jakości spełniające wszystkie przewidziane normy. Na stronach internetowych dużej rzeszy producentów można zapoznać się z bogatą ofertą popartą rzetelnym opisem technicznym. Oprócz rynku pierwotnego sprzedaży suwnic od producenta istnieje duży rynek wtórny urządzeń używanych.

Close Menu