W wielu firmach produkcyjnych zachodzi konieczność dozowania składników. Najczęściej odpowiadają za to sterowniki z odpowiednio napisanym systemem, który steruje zaworami, zapadniami lub zasuwami. Wymienione rzeczy bardzo ułatwiają pracę pracowników produkcji.

Zasuwy – element regulujący przepływ

zasuwy nożoweWspomniane zasuwy są elementami instalacji i służą do regulowania przepływu (najczęściej substancji płynnych). W związku z tym ma ona bardzo duże zastosowanie przy budowie i późniejszym funkcjonowaniu sieci kanalizacyjnych i wodociągowych oraz przepompowniach ścieków czy systemów melioracyjnych. Co raz częściej można spotkać zasuwy nożowe, które sterują ilością przemieszczających się produktów sypkich lub granulatów. Dzięki temu można spotkać je w firmach produkcyjnych gdzie zasuwy nożowe biorą odział przy odmierzaniu ilości składników produktu. Zasuwy nożowe można podzielić ze względu na elementy sterujące. Na polskim i światowym rynku można znaleźć zasuwy nożowe sterowane ręcznie poprzez kółka, korby, przekładnie śrubowe jak również sterowane mechanicznie. Przy tych drugich najczęściej montowany jest wieloobrotowy silnik. Najlepszy efekt daje układ połączony z zasuwy nożowej, silnika oraz sterownika. Jest to kombinacja bezobsługowa więc nie absorbuje czasu pracownika, który w tym czasie może zająć się czymś innym. Zasuwy nożowe znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, piwowarskim, chemicznym, metalurgicznym oraz wielu innych, których wymienienie byłoby trudne bo jest ich sporo.

Generalnie, zasuwy nożowe bardzo usprawniają pracę wielu firm produkcyjnych. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak często spotykamy zasuwy oraz inne sposoby regulacji przepływów. Są to elementy bardzo ważne, na które zwraca się uwagę dopiero wówczas gdy zdarzy się awaria.

Close Menu