Towarzyszące nam przez całe życie dolegliwości bólowe mają różne natężenie, czas trwania oraz charakter. W istotny sposób zmieniają jakość naszego życia, zaburzając normalne funkcjonowanie. Szczególnie mowa tutaj o pacjentach onkologicznych, cierpienie jakie staje się im udziałem jest nieporównywalne z niczym innym. Dlatego tak ważna rzeczą jest diagnostyka i leczenie bólu.

Ocena dolegliwości bólowych

Monitorowanie bóluBól jest jednym z najczęstszych objawów choroby, dlatego pomimo całego dyskomfortu jak nam daje jest dolegliwością pożądaną. Dzięki niemu mamy pewność iż w naszym organizmie zaczyna dziać się cos niedobrego, coś co nie jest naturalnym procesem. Charakter bólu i jego nasilenie zależy od przyczyny oraz odporności organizmu na bodźce bólowe. Walka z nim polega na stopniowym usuwaniu przyczyn oraz podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych i fizycznych na przykład ciepłych lub zimnych okładów. Aby jednak proces ten rozpocząć wskazane jest w pierwszej kolejności monitorowanie bólu. Pozwoli ono nam na określenie jego charakteru, umiejscowienia, natężenia oraz długości trwania. Dzięki tym informacjom będziemy mogli wdrożyć odpowiednie leczenie, pozwalające nam nawet na dokładne określenie czasu rozpoczęcia dolegliwości i podaniu leków o właściwej porze. Ustrzeże to pacjenta przed stresem i cierpieniem, co korzystnie wpłynie na jego samopoczucie i poprawę jakości życia. Należy również pamiętać iż bliskość drugiej osoby ma kojący wpływ na walkę z bólem.

Ból to jedno z najbardziej nieprzyjemnych doznań zmysłowych. Może być podstawowy, przewlekły albo stały. Najczęściej kojarzy się nam z chorobami nowotworowymi i w tych schorzeniach jest najbardziej dokuczliwy. Ze względu na bezpieczeństwo osób zmagających się z dolegliwościami onkologicznymi musimy go monitorować aby w porę nad nim zapanować.