Zielone ściany cieszą się coraz większą popularnością. Ogrody wertykalne wyglądają estetycznie, nadają pomieszczeniu charakteru, a także są doskonałą izolacją akustyczną. Wyposażone w automatyczne systemu nawadniania, nadal wymagają dodatkowej pielęgnacji. Ciekawym pomysłem na podobną ozdobę jest mech ścienny.

Zastosowanie ozdobnego mchu na ścianę

ścienny mechZe względu na łatwość pielęgnacji, alternatywą dla ogrodów wertykalnych jest mech ścienny. Nie wymaga specjalnego nawodnienia, lecz pomieszczenie, w którym się znajduje, powinno mieć dość wysoką wilgotność. Niedostatecznie nawilżony mech stanie się twardy i straci kolor, dlatego, jeśli wilgotność powietrza spadnie, warto raz w tygodniu zraszać go czystą wodą, najlepiej destylowaną. Należy to robić na tyle delikatnie, by nie zmoczyć podkładu. Nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie światła ani umieszczać w pobliżu urządzeń grzewczych. Ścienny mech doskonale nadaje się zarówno jako dekoracja w domach, jak i biurach. Wykorzystanie mchu daje wiele możliwości – można pokryć nim część lub całą ścianę, wykonać drobne ozdoby, a nawet niego napis lub logo firmy. Poza klasyczną, zieloną barwą, mech występuje w wielu różnych wariantach kolorystycznych – od żółtej, po czerwoną lub niebieską. Wykorzystując różne gatunki i kolory roślin, możliwe jest stworzenie obrazu – zarówno płaskiego, jak i przestrzennego. Montaż paneli z mchem jest bardzo prosty. Rośliny umieszczone są na korkowym podkładzie, który wystarczy przykleić do ściany.

Tego typu ozdoba jest wyjątkowo trwała i w odpowiednich warunkach będzie zdobiła wnętrze przez długie lata. Jest bardzo prosta w utrzymaniu i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Odpowiednio zabezpieczony jest odporny na pleśń i grzyby, zatem jest bezpieczny dla alergików.