Pracodawcy, których firmy opierają się na wykorzystaniu komputerów i Internetu oraz którzy posiadają pod sobą ogromny zasób danych i wielu pracowników muszą zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie bezpiecznego połączenia z siecią. Dzięki temu będą spokojni o przepływ wszystkich danych i swoich, i klientów.

Bezpieczna sieć to bezpieczne dane

bezpieczeństwo sieciZabezpieczanie sieci LAN oraz Wi-Fi to nie jedyny istotny punkt w ochronie sieci. Wiele błędów zakłócających prawidłowe funkcjonowanie dużych sieci wewnątrz firm oraz przedsiębiorstw bierze się z działania urządzeń i aplikacji w ich obrębie. Bezpieczeństwo sieci nie powinno być zapewniane jedynie na zewnątrz, ale i wewnątrz – oparte powinno być o monitoring wewnętrznej sieci oraz oprogramowania, które działa w jej obrębie. Programiści i duże przedsiębiorstwa wdrażają coraz więcej produktów, które pozwalają na nowoczesne zarządzanie tym, kto ma dostęp do firmowej sieci oraz jakie dane można w jej obrębie przesyłać i otrzymywać. Na służbowych komputerach powinno się stosować różnego rodzaju aplikacje pomagające wykrywać złośliwe oprogramowanie oraz monitorować podejrzane aktywność i nieprawidłowości. Wiele zagrożeń płynących z nieuważnego korzystania z sieci łączy się również z prywatnym używaniem Internetu. Zarówno w pracy, jak i w domu musimy się jak najlepiej zabezpieczyć przed wirusami, atakami i kradzieżami danych. Przez wiele lat zostało opracowanych kilka koncepcji, które miały na celu zapewnienie zwiększonego bezpieczeństwa sieci. Było to między innymi filtrowanie dostępu do sieci, izolacja, szyfrowania czy korzystanie z gotowych rozwiązań enterprise.

Wiele jest metod na bezpieczne korzystanie z sieci. Nie ma jednak takiej, która byłaby w stu procentach pewna i której nie starałoby się obejść duże grono hakerów. Warto je jednak stosować, aby zabezpieczyć się choć w jakimś stopniu. Żaden program jednak nie zapewni nam takiej ochrony jak rozważne udostępnianie danych i pobieranie informacji z Internetu.