Wkłady do drukarek 3d są wykonane z różnych materiałów o różnych cechach. Poza specjalnymi filamentami do wydruków w przestrzeni, wysokobudżetowe sprzęty umożliwiają drukowanie niemalże z każdego materiału podanego odpowiedniej obróbce. Zostało już wyprodukowane wiele projektów z betonu, czy czekolady.

Co można wydrukować z filamentu PET G?

filament pet gKlasyczne drukarki 3D ogólnie dostępne w sklepach, są przeznaczone do pracy na popularnych i polecanych materiałach. Są to między innymi filamenty ABS, PLA, czy PET G. Tylko specjalistyczne drukarki do wydruków trójwymiarowych, mogą pracować na nietypowych wkładach. Są one indywidualnie konstruowane pod kątem materiału, z jakiego będą drukować projekty. Takie modele są bardzo drogie i mogą sobie na nie pozwolić jedynie uniwersytety, instytuty badawcze, czy wojskowe. Filament PET G, jako jedyny, jest wyprodukowany z tworzywa sztucznego wykorzystywanego do produkcji plastikowych butelek, z których pijemy wodę. Jest to materiał dopuszczony do kontaktu z żywnością. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na wysokie temperatury. Wymaga on dość wysokiej temperatury drukowania, bo może to nastąpić jedynie w temperaturze dwustu osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Z filamentu PET G możemy drukować projekty wodoodporne, oraz takie, które będą poddawane dużym obciążeniom. Jest to dość elastyczny materiał, który nie rozwarstwia się podczas nakładania kolejnej warstwy materiału. Jest też zawsze przeźroczysty.

Filamenty są w postaci długich sznurków nawiniętych na plastikowe szpule, które dopiero pod wpływem głowicy drukarki, są topione do postaci, która umożliwia ich wykorzystanie. Materiał jest nadrukowywany pionowo, warstwa na warstwie i dość szybko twardnieje, dlatego potrzebuje leżeć na podgrzewanym stole.

 

Close Menu