Małe dzieci są całkowicie bezbronne i zdane na opiekę rodziców. Właściwa pielęgnacja, karmienie i wychowanie, stanowią kluczową rolę w zdrowiu noworodka. Przez pierwsze tygodnie życia, dziecko praktycznie tylko je i śpi i to są jego dwie najważniejsze potrzeby, które muszą zostać zaspokojone.

Dlaczego bolą piersi podczas karmienia?

boli karmienie piersiąDla noworodka najlepszą dietą jest mleko mamy, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne dla jego zdrowia i rozwoju składniki odżywcze. Poza tym, kobiece mleko daje dziecku odporność i jest szybko trawione, przez co u maluszka rzadziej się pojawiają wszelkie dolegliwości układu trawiennego. Niektóre mamy skarżą się, że boli karmienie piersią i z tego powodu rezygnują z niego na rzecz butelki z mlekiem. Jest to błąd, ponieważ najwięcej traci na tym dziecko. Niewłaściwa technika karmienia, prowadzi do powstawania ran na sutkach i brodawkach, które z czasem mogą zacząć krwawić i uniemożliwić karmienie. Jeżeli dziecko podczas karmienia ma w buzi sutek i całą brodawkę, to nie grozi mamie ból podczas karmienia. Poprawnego przystawiania dziecka do piersi młode mamy uczą się zaraz po porodzie pod okiem doradcy laktacyjnego, który pomaga mamom opanować tą nową umiejętność. W aptekach możemy kupić specjalne maści z lanoliną, które łagodzą ból i przyśpieszają regenerację popękanej skóry. Alternatywą może być kilka kropel mleka mamy wtarte w sutki i brodawki, w celu złagodzenia bólu. Jeżeli maluch nie może właściwie chwycić sutka, to pomocne mogą być specjalne nakładki.

Pediatrzy zalecają, aby karmić dziecko przynajmniej przez pół roku, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla jego rozwoju motorycznego i intelektualnego. Dodatkowo, karmienie pomaga wytworzyć unikalną więź między maluszkiem a mamą, która przetrwa przez całe życie.